Pielgrzymka do Niepokalanowa

19 października 2019 r. nasza wspólnota udała się z pielgrzymką do Sanktuarium NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask i św. Maksymiliana M. Kolbego w Niepokalanowie. Wielkim darem dla nas była obecność ks. diakona Dominika, dzięki któremu podczas podróży mogliśmy przygotować się do spotkania z Maryją śpiewając Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i katechezę.

Na miejscu czekała na nas niespodzianka. Uczestniczyliśmy w Mszy św. razem z innymi pielgrzymami, a wśród nich Stowarzyszenie Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. W tym dniu obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Motocykliści byli tam po to, aby upamiętnić tych, którzy kochali Boga i Ojczyznę. Podczas Mszy św. były wyświetlane zdjęcia błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Prymasa Stefana Wyszyńskiego i Ojca Maksymiliana Kolbe. Dla nas, toruńczyków było to szczególne doświadczenie. Górsk, proces toruński, to miejsca związane ze śp. pamięci ks. Jerzym.

Po Mszy Św. odmawiając wspólnie modlitwę zawierzyliśmy naszą wspólnotę, księdza opiekuna, wszystkich kapłanów naszej parafii opiece Najświętszej Marii Panny. Ksiądz diakon Dominik pobłogosławił kapliczkę z figurką Maryi, którą wykonaliśmy wspólnymi siłami. Od tej pory kapliczka towarzyszyć nam będzie w osobistej modlitwie w naszych domach.

W Niepokalanowie, jak przystało na to zawierzone Maryi miejsce byliśmy na obiedzie w restauracji o nazwie „Jak u Mamy” o bardzo miłym wnętrzu z figurą Matki Bożej ustawionej, jak dawniej w domowym ołtarzu.

Po obiedzie chętni udali się na zwiedzanie muzeum, które dostarczyło szczegółowej wiedzy na temat Św. Ojca Maksymiliana jak również zakonu franciszkanów. Uczestniczyliśmy również w nietypowej Kalwarii. Rozważaliśmy mękę naszego Pana Jezusa Chrystusa oglądając teatralny spektakl „Misterium Męki Pańskiej”. Wielkie wrażenie zrobiły na nas ruchome figury, oświetlenie i głosy aktorów.

Mogliśmy również porozmawiać o Maryi podczas dzielenia w parach. Jego tematem było „Niepokalana twoja – a ty Jej”. Pod takim właśnie hasłem odbywało się nasze pielgrzymowanie.

Ogromnym przeżyciem było dla nas adorowanie Pana Jezusa w Kaplicy Pokoju Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Postać Niepokalanej z Jezusem Eucharystycznym zapadła nam wszystkim nie tylko w pamięci, ale również w sercu. Po indywidualnej adoracji ruszyliśmy w drogę powrotną do domu w czasie, której odmówiliśmy Różaniec i dzieliliśmy się pierwszymi wrażeniami oraz świadectwami. Poniżej kilka duchowych relacji z pobytu w Niepokalanowie, o które poprosiliśmy Siostry i Braci ze wspólnoty.

„W Niepokalanowie podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Pokoju dotknęła mnie kojąca cisza. Czułam jak przez Serce Maryi spływa na mnie pokój, ukojenie i nowe siły. Powróciłam taka inna, taka lekka i pogodna. Maryja ze Swoim Synem moje serce przemieniła. Zosia”

W Niepokalanowie w Kaplicy Adoracji, na Mszy Świętej, w całym świętym miejscu gdziekolwiek byłem czułem się jak w przedsionku Nieba. Maryjo Niepokalana jesteś największą moją miłością. Kocham Cię Maryjo cały jestem twój. TOTUS TOUUS Maryjo. Piotr Zakochany w Tobie twój syn.”

„W Niepokalanowie w czasie Adoracji Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Pokoju przenikał mnie głos, jak dobrze Twym dzieckiem być. Kasia”

Po wejściu do Kaplicy Adoracji moja pierwsza myśl w głowie to „Cała ze Światła”, a ja poczułam, jak to Światło mnie ogarnia. Ela.”

„W Niepokalanowie w czasie Adoracji Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Pokoju czułam się bezpiecznie i tak dobrze, jakbym usiadła Mamie na kolanach, a Ona wysłuchała wszystkiego co dla mnie ważne. Asia”

Za wspólny czas pielgrzymowania i owoce tego wyjazdu Bogu niech będą dzięki.

aktualności

Maryjo, Ty nas prowadź.